Alçıpan Hakkındaki Önemli Bilgiler

Alçıpan’nın Tarihçesi

Alçıpan, iki yüzü karton kaplı alçıdan, seri olarak, standart ve özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plaka levhalardır. Alçıpan özellikle iç mekanlarda kullanılan bir yapı malzemesidir. Kullanım şeklindeki değişikliklere göre içerisine farklı kimyasallar maddeler katılarak farklı tiplerde üretilebilmektedir. Yapı malzemesi olarak kartonlu alçı levhalar ilk kez 22 Mayıs 1894 tarihinde ABD’de Augustine Sackett’in aldığı patent ile ortaya çıkmıştır.
Alçıpan Malzemesenin adı, ilk üreticileri olan ve kuruluşun ticari markası olan “alçıpan” biçiminde Türkçe’ye yerleşmiştir ve bu ad günümüzde Knauf-Türkiye firmasının kayıtlı ticari markasıdır. Değişik üreticiler tarafından ve farklı kişiler tarafından başka anlamlardaki isimler verilsede yaygın ismi “alçıpan” olarak halk ağızında yer edinmiştir.
İnşaat ve dekorasyon sektöründe yaygın olarak kullanılan alçı levha hafif boyuttaki yangınlara dayanıklılığı, ses yalıtımı konusunda iyi bir seviyede olması ve kullanım alanında istenilen şeklin kolaylıkla verilebilmesi sayesinde bu

sektörde büyük oranda tercih sonucu olmuştur.

 

 

Alçıpan Uygulaması, Özellikleri, Alçıpan Fiyatları

Alçı levhalar, ahşap çıtalar ya da özel galvanize çelik sac profillerden oluşturulan taşıyıcı iskelet üzerine levhaların vidalanarak sabitlenmesi ile monte edilir. Duvar giydirme uygulamalarında özel alçı karışımı ile yapıştırılarak da Alçı levha uygulaması yapılabilir.
Taşıyıcı iskelet üzerindeki alçı levhalarının sabitlemesinden sonra sabitlenen levhaların ekleme ve birleşim yerleri, sabitlemede kullanılan vida başlıklarının görünen kısımları, cam yünü ve polyester adı verilen liflerden oluşan ve genel olarak “derz bantı” olarak bilinen bantlar ile kapatılır. Yapıştırılan derz bantlarının üzerleri ve var ise diğer boşluklar alçı ile macunlanarak düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Bu işlemlerin ardından alçıpan yüzeyi özenle düzeltilerek ve zımparalama yolu ile tamamen pürüzsüzleştirilir ve herhangi bir üzerinde yapılacak olan boyama veya duvar kaplama işlemlerini uygulamaya hazır hale getirilir. Duvar veya asma tavan yapımında kullanılan alçıdan imal edilmiş iki tarafı kâğıt kaplı olan levhalara, kartonlu alçı levha denir.
Alçıpan yani alçı levhalar Kimyasal bileşimi CaSO4.1/2 H2O olan alçının iki dayanıklı karton levha arasına dökülerek dondurulması yöntemi ile üretilmektedir. Alçı Levhalar 6-18 mm arasında üretilirler. Levhalar, 120 – 125 cm eninde ve isteğe göre 200 – 450 cm gibi uzunluklarda olabilir. Alçı levhaların kısa kenarları uygulama yerine göre; küt, pahlı, yarım yuvarlak ya da pahlı yarım yuvarlak biçimde olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir